program


WIECZNA KOMEDIA

WIECZNA KOMEDIA

Współczesna Polska staje się tłem dla historii, która wydaje się jakby „wyjęta spod pióra” starożytnego greckiego dramaturga. Bohaterki spektaklu, inspirowane postaciami Arystofanesa, to kobiety, które postanawiają połączyć siły i podjąć walkę o swoje prawa i poprawę statusu społecznego poruszając problem stereotypu płci.

Dato



WIECZNA KOMEDIA

inspirowana komediami Arystofanesa oraz esejami Rebekki Solnit

Scenariusz: Grzegorz Kujawiński oraz Anna Bochnak-Fryc, Marta Jaszewska, Krzysztofa Gomółka Pawlicka, Małgorzata Polakowska

Reżyseria: Grzegorz Kujawiński

Obsada: Anna Bochnak-Fryc, Marta Jaszewska, Krzysztofa Gomółka Pawlicka, Małgorzata Polakowska

Światło, kostiumy, dźwięk: Marzena Chojnowska

Na czyn tak wielki, śmiały i odważny,
W dniu, co nadchodzi, ważymy się po to,
By w jakiś sposób przechwycić ster państwa
I aby zrobić w nim wreszcie porządek…


Współczesna Polska staje się tłem dla historii, która wydaje się jakby „wyjęta spod pióra” starożytnego greckiego prześmiewcy. Bohaterki spektaklu, inspirowane postaciami Arystofanesa, to kobiety, które postanawiają połączyć siły, podjąć walkę o swoje prawa i poprawę statusu społecznego poruszając problem stereotypu płci.


Przeplatając komedię z głębokimi przemyśleniami nad kobiecym losem, spektakl ukazuje różnorodność doświadczeń współczesnych Polek, które stają się symbolem walki o równość, prawa i zdolność do decydowania o własnym życiu.
Spektakl inspirowany komediami Arystofanesa oraz esejami Rebekki Solnit przynosi na scenę humor, ironię i absurd ukazując nam, że choć czas płynie, niektóre tematy pozostają niezmienne.


Czy komedia teatralna nadal może pełnić funkcję krytyki społeczeństwa i polityki, podobnie jak to robił Arystofanes, czy może miała miejsce ewolucja w sposobie wyrażania tych przekazów? Jak daleko jesteśmy od ideałów kobiet sprzed 2500 lat i czy czas na kolejne zmiany?

 

 

 

W spektaklu wykorzystano fragmenty komedii „Lizystrata” oraz „Sejm Kobiet” Arystofanesa w przekładzie Janiny Ławińskiej – Tyszkowskiej (wyd. Ossolineum). Zainspirowano się myślą Rebekki Solnit zawartą w esejach „Mężczyźni objaśniają mi świat”, w przeł. Anny Dzierzgowskiej wydanych przez wydawnictwo KARAKTER oraz wykorzystano cytaty z eseju „Babka Pająk” z powyższego dzieła.

 

 

 

Polub Nas


PÅ PLAKATEN


Skrzypek na dachu

Opera Lubelska

„Skrzypek na dachu” to jeden z najsłynniejszych musicali, którego fabułę oparto na prozie tworzącego w jidysz pisarza Szolema Alejchema.

Wg Śmierci Ofelii i Studium o Hamlecie Stanisława Wyspiańskiego Stanisław Wyspiański, a za nim Rafał Matusz, reżyser spektaklu, proponuje nową…

Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.