Program


Świat na głowie – wariacja szekspirowska
7

Świat na głowie – wariacja szekspirowska

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Saturday, April 22 2023 6:00PM

„Świat na głowie” to sceniczna gra wyobraźni, łącząca środki teatru dramatycznego, muzycznego i teatru tańca. Fabuła bazuje na wątkach zaczerpniętych z dramatów Williama Szekspira. Pojawiają się bohaterowie znani z „Hamleta”, „Romea i Julii”, „Burzy”, „Otella”, „Makbeta”, „Poskromienia złośnicy” oraz „Wesołych kumoszek z Windsoru” i „Snu nocy letniej”. Czarodziej Prospero gromadzi ich wszystkich w murach Elsynoru, gdzie powstaje jedyny w swoim rodzaju cyrk. Szekspirowskie postacie próbują odnaleźć się w innym niż dotychczas świecie beztroskiej zabawy, co nie zawsze jest proste, bo przecież ciągnie się za nimi cień dawnych grzechów i zbrodni...

Spektakl charytatywny na rzecz Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”

Małgorzata Bulanda - scenograf i kostiumolog. Ma na swoim koncie ponad sto przedstawień na scenach polskich i zagranicznych. Jest współtwórczynią najbardziej znanych inscenizacji naszego Teatru, w którym pracuje od 1993 roku, oraz współautorką koncepcji „legnickiego” grania w zrujnowanych, nieteatralnych przestrzeniach. Zaprojektowała scenografię do telewizyjnych wersji legnickich spektakli: Ballady o Zakaczawiu, Wschodów i Zachodów Miasta, Made in Poland, Orkiestry. Pracowała z takimi reżyserami, jak m.in. Jacek Głomb, Przemysław Wojcieszek, duet PiK, Paweł Palcat, Paweł Kamza, Lech Raczak, Robert Talarczyk. Za swą twórczość otrzymała nagrody na ogólnopolskich konkursach i festiwalach, m.in. na Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

Robert Urbański – dramatopisarz, tłumacz. Kierownik literacki i dramaturg Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Współpracował głównie z Jackiem Głombem, jak również z Lechem Raczakiem i Michałem Szcześniakiem. Jest laureatem nagród, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, na festiwalu Teatroteka Fest, w zamkniętych konkursach Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (ostatnio za sztukę „Król w środku nocy”). Jego sztuka „Poddani” trafiła do finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2014. Ma również na koncie scenariusz filmu Jacka Głomba „Operacja Dunaj” (2009, wraz z Jackiem Kondrackim), artykuły naukowe oraz monografię „Tartarorum gens brutalis. Trzynastowieczne najazdy mongolskie w historiografii polskiego średniowiecza na porównawczym tle piśmiennictwa łacińskiego antyku i wieków średnich” (Wydawnictwo IBL PAN 2007), a także przekłady, m.in. „Listów do rodziny, przyjaciół, wydawców” Franza Kafki (Wydawnictwo W.A.B. 2012).

Witold Jurewicz – choreograf, reżyser, performer, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi. Założyciel, dyrektor artystyczny i choreograf Teatru Tańca Alter. W latach 1992-2008 dyrektor artystyczny festiwalu Międzynarodowe Prezentacje Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu. Autor programu nauczania tańca współczesnego i teorii ruchu, prowadzi kursy i warsztaty w całej Polsce i za granicą. Na scenach całej Polski stworzył ponad sto spektakli z takimi reżyserami, jak m.in. Giovanny Castellanos, Gabriel Gietzky, Paweł Kamza, Lech Raczak, Agata Duda-Gracz, Maciej Sobociński, Jacek Głomb, Ondrej Spišàk. Jest laureatem nagród m.in za choreografię do spektaklu „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” (reż. J. Głomb, 2015) w I Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Kormorany – undergroundowa grupa z Wrocławia, która rozpoczęła karierę na przełomie lat 80. i 90., grając koncerty-happeningi w osobliwych miejscach (m.in. bunkry i schrony), współpracując m.in. z grupą plastyczną Luxus i Pomarańczową Alternatywą. Od lat 90. komponują muzykę teatralną, którą najczęściej wykonują na żywo podczas przedstawień. Mają dziś na koncie kilkadziesiąt realizacji w teatrach całej Polski. Współpracowali m.in. z Piotrem Cieplakiem, Jackiem Głombem i duetem PiK. Legniccy widzowie znają ich muzykę m.in. do „Koriolana” (1998), „Hamleta” (2001/2018), „Portowej opowieści” (2004), „Otella” (2006)

Czas trwania: 75 min.

Our offer


Współczesna komedia stylizowana na antyczny dramat, napisana przez Szymona Jachimka. Bilety: 35 zł

Koncert chóru dziecięco-młodzieżowego Opery Lubelskiej

Polub Nas


Suggestions


Skrzypek na dachu

Opera Lubelska

„Skrzypek na dachu” to jeden z najsłynniejszych musicali, którego fabułę oparto na prozie tworzącego w jidysz pisarza Szolema Alejchema.

Festiwal Italo Disco

Opera Leśna, Sopot

To będzie bardzo gorący wieczór w Sopocie. Włoskie klimaty nad Bałtykiem. Muzyka, dynamiczne rytmy, taniec, radość i zabawa.

Ten prowokujący obyczajowo i intelektualnie musical bazuje na genialnym tekście jednego z najwybitniejszych umysłów politycznych w historii Niccolo Machiavellego.

Subscribe to newsletter

Get informed about the best programs!

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.