Tytuł


ŻYWIOŁAK

ŻYWIOŁAK

bilety: 25 zł (przedsprzedaż) / 35 zł (w dniu koncertu)

Tego zespołu przedstawiać już dziś w Polsce nikomu nie trzeba. Od roku 2005 konsekwentnie pracuje, ukazując światu nowe, absolutnie świeże spojrzenie na spuściznę słowiańskiej muzyki ludowej. To za sprawą tej piątki pasjonatów dowiedzieliśmy się o „polskim neofolku”. Wzorem najlepszych kapel tworzących styl „innovative folk” w Skandynawii czy w innych krajach Europy poznaliśmy wyjątkowo przyswajalny gatunek, czerpiący całymi garściami z polskiej spuścizny kulturowej. Inspirując się takimi zespołami jak Hedningarna czy Hoven Droven, Żywiołak zabiera nas w podróż szlakami przedchrześcijańskiej zachodniej i wschodniej Europy. Bez wątpienia jako pierwszy w sposób absolutnie bezkompromisowy odkurzył temat mało znanej słowiańskiej mitologii. Bez wątpienia jako pierwszy przyczynił się do „boomu” zainteresowania kulturą rodzimą, który ma obecnie w Polsce miejsce. Bez wątpienia stał się inspiracją dla wielu projektów muzycznych, które od tej pory zaczęły u nas powstawać. Dziś nikogo nie dziwi już fakt, że muzyki folkowej możemy od pewnego czasu posłuchać w największych klubach Polski, a sam nurt stał się równoprawny z innymi gatunkami muzycznymi.Wszystko zaczęło się od spotkania na początku 2005 roku dwóch bardzo nietuzinkowych osobników żywotnie zainteresowanych pokazaniem światu eksperymentalnej muzyki inspirowanej tematem „polskiej demonologii ludowej”. Byli to: Robert Jaworski, grający wcześniej m.in. w zespołach ich troLe, Kapela ze Wsi Warszawa, oraz Robert Wasilewski – współzałożyciel i gitarzysta grupy Open Folk. Po niedługim czasie Jaworski dołączył do projektu dwie charyzmatyczne wokalistki: Annę Piotrowską z kapeli Goście z Nizin, Izabelę Byrę z projektu Detonacja oraz bębniarza Macieja Łabudzkiego. To w tym właśnie składzie zespół zarejestrował swoją debiutancką EP-kę „Muzyka psychodelicznej świtezianki” i niedługo potem album „Nowa ex-tradycja”, który dla wielu stała się kanonem „prawdziwej folkowej estetyki” i na dość długo zagościł na scenach muzyki rozrywkowej.

Burzliwe losy zespołu spowodowały, że w roku 2011 – niedługo po wydaniu kolejnego albumu z remiksami pt. „Nowa mix-tradycja” zmienił się skład formacji. Pojawiły się nowe wokalistki: Monika Wierzbicka i Karina Kumorek, a od dłuższego czasu z zespołem grał perkusista Maciej Dymek. W tym składzie grupa nagrała nieco odmienną estetycznie płytę – „Globalną Wiochę”, którą nominowano do Fryderyków. W połowie 2013 Żywiołak zawiesił działalność. Do życia powrócił na początku 2014 roku. Powołany na nowo przez Roberta Jaworskiego skład zmierza od tej pory muzycznie w stronę wczesnych dokonań zespołu. W kwietniu 2016 roku ma miejsce premiera kolejnej EP`ki zespołu – „Muzyka psychoaktywnego Stolema”, którą to formacja otwiera swoją kolejną fascynację dziejami i wierzeniami dawnego Pomorza.

Rok 2017 przynosi światu długo realizowaną przez zespół pierwszą z dwóch zapowiadanych płyt inspirowanych kulturą Pomorza – „Pieśni pół/nocy”, która stanowi nie tylko podróż północną porą przez czeluście północnej Polski, ale też zaproszenie do świata kompletnie zapomnianego, który dla Żywiołaka ocalił m.in. Oskar Kolberg w swym monumentalnym rękopiśmiennym dziele „Tom 39 POMORZE”. Bazując na owej swoistej „encyklopedii dawnej pomorskiej kultury”, muzycy przewertowali również najważniejsze dzieła naukowców, kulturoznawców, etnografów i związanych z Pomorzem poetów, aby odnalezioną muzyką przenieść słuchacza w świat kompletnie zapomniany, a którego południową granice od wieków stanowi rzeka Noteć. Dziś trudno już w to uwierzyć, ale chociażby język kaszubski pokazuje nam, jak wiele o spuściźnie kulturowej dzisiejszej Polski możemy się jeszcze dowiedzieć.

Aktualny skład zespołu:
Robert Jaworski – lira korbowa, fidel renesansowaoku
Michał Stawarz – perkusja
Kamil Strzyżewski – lutnia romantyczna, bas akustyczny
Wiktoria Kwiatkowska – wokal, przeszkadzajki
Emilia Zbierska – wokal

 

Sponsorem Klubu Ucho jest Grupa Energa

Polub Nas


Proponujemy również


DIKANDA

Stacja Orunia, Gdańsk

Zapraszamy na koncert zespołu Dikanda! Grupa wraca do Trójmiasta, aby promować swój najnowszy…

Teatr Witkacego

Zakopane

Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszamy do Teatru Witkacego w Zakopanem.

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych wydarzeniach!