Tytuł


ZPA - "PĘPEK ŚWIATA” - Dzień IV - koncert zespołu Dikanda
2

ZPA - "PĘPEK ŚWIATA” - Dzień IV - koncert zespołu Dikanda

Dikanda to uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym szczeciński zespół grający world music.  więcej

  • godz. 20.30 
    O DUCHOWOŚCI CZŁOWIEKA - spotkanie z ks. Adamem Bonieckim
    Scena A. Bazakbala - Kawiarnia Witkacy
 

ks. Adam Boniecki - redaktor-senior „Tygodnika Powszechnego”, marianin, absolwent filozofii na KUL, w 1964 roku na prośbę bp. Karola Wojtyły skierowany do pracy w redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Jednocześnie abp. Wojtyła zaangażował go do działającego na skraju legalności duszpasterstwa akademickiego. W latach 1964–1972 był redaktorem „Tygodnika Powszechnego” i duszpasterzem akademickim w Krakowie przy kościele św. Anny. W 1972 r. wyjechał na dwa lata do Francji studiować w Instytucie Katolickim. W 1979 r. na wezwanie Jana Pawła II wyjechał do Rzymu i na polecenie papieża zorganizował redakcję polskiego wydania „L’Osservatore Romano”. Kierował nią jedenaście lat. W 1991 r. wrócił do Polski, do redakcji „Tygodnika”. Dwa lata wybrany przełożonym generalnym Zgromadzenia Księzy Marianów. Urząd ten pełnił sześć lat. W 1999 r., po śmierci redaktora naczelnego „Tygodnika” Jerzego Turowicza, wybrany przez zespół redaktorem naczelnym pisma. Funkcję tę pełnił do roku 2011. Na wezwanie władz zakonnych przeszedł na emeryturę i przeniósł się do domu zakonnego w Warszawie. Współpracował z religijną redakcją telewizji TVN. Był też często zapraszanym przez różne stacje telewizyjne komentatorem. W listopadzie 2011 r. władze zakonu zabroniły mu występowania w środkach przekazu poza „Tygodnikiem”, zakaz został zniesiony w tym roku. Ks. Boniecki jest autorem 14 książek, m.in. Rozmów niedokończonych, Kalendarium życia Karola Wojtyły, Notesu rzymskiego, Zrozumieć papieża (rozmowy o encyklikach z Katarzyną Kolendą-Zaleską), Vademecum, Lepiej palić fajkę niż czarownice, Zakaz palenia.

Z ks. Bonieckiem będziemy rozmawiać o kondycji duchowej współczesnego człowieka, o tym, czy niemal 30 lat po transformacji ustrojowej nadal nosimy w sobie cechy homo sovieticus.

 
  • godz. 22.00 Koncert Zespołu DIKANDA
    Scena Witkacego

Dikanda to uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym szczeciński zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997 r. Dikanda ma w swoim dorobku 7 płyt – w tym DVD Live nagrywane w zakopiańskim Teatrze Witkacego; setki koncertów (głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale również w Rosji, Indiach oraz w USA), zdobyli także liczne nagrody - w tym „Płyta roku” niemieckiego czasopisma „Folker” przyznana w 2005 roku za „Usztijo”. Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć. Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów, w ten sposób powstał oryginalny język grupy - „dikandisz”. Najważniejszy w twórczości zespołu jest przekaz, który jest relacją między artystami a publicznością.

Zespół:

Ania Witczak - śpiew, akordeon
Andrzej Fiś Jarząbek - skrzypce, śpiew
Daniel Kaczmarczyk - instrumenty perkusyjne
Piotr Rejdak - gitary
Grzegorz Kolbrecki - kontrabas
Kasia Bogusz - śpiew
Szymon Bobrowski - trąbka

Polub Nas


Proponujemy również


John Scofield w Gdańsku

Stary Maneż, Gdańsk

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Ikony Jazzu. Tym razem bohaterem wieczoru będzie…

John Scofield w Gdańsku

Stary Maneż, Gdańsk

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Ikony Jazzu. Tym razem bohaterem wieczoru będzie…

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych wydarzeniach!.