Tytuł


Wieczór z gwiazdami: Teatr Błękitna Sukienka i Koncert Zespołu Remont Pomp
2

Wieczór z gwiazdami: Teatr Błękitna Sukienka i Koncert Zespołu Remont Pomp

Stowarzyszenie na Drodze Ekspresji zaprasza do udziału w Przeglądzie Teatralnym „MASSKA”, który odbędzie się w dniach 20 – 22 listopada 2017 r. w Teatrze Na Plaży.

18.00 Teatr Błękitna Sukienka – „Hartowanie JA/na”

Żyjemy wobec drugiego bardzo nie ostrożnie. Przysiadamy się do niego jak
do przedmiotu, który można wykorzystać, przekształcić w coś, czym nigdy nie powinien się stać. Hartujemy go, jakby był z żelaza, materiałem poddającym się wszelkim procesom. Dlaczego to robimy. Jaki lęk przymusza nas do tej niszczącej ingerencji i czy jesteśmy świadomi bolesnych, często nieodwracalnych skutków tych działań. I czy wołanie o bliskość – w tak nieprawdziwym świecie – nie jest największym szwindlem ludzkiej psychiki.

Jak to możliwe, pragnąć relacji z drugim i  jednocześnie wulgarnie tę relację niszczyć…

Dlaczego miłość i jej rozpad tak blisko są złączone…

W tym projekcie chodziło nam o rozpoznanie mrocznych i chorych światów, światów żelaza, które stwarzamy. O usłyszenie zawstydzonego kontrowersyjnego, i oczywiście trudnego w odbiorze:

Przewróć się…

Bądź bezbronny…

Występują: Izabela Borkowska, Halszka Gaczoł, Marianna Palider, Beata Ruszkiewicz, Magdalena Rytlewska, Stanisław Sakora.

Scenariusz i reżyseria: Rita Jankowska

Scenografia: Czesław Podleśny.

Muzyka: Wojciech Masiak, Ada Majdzińska , Przemysław Łopaciński.

Premiera: 1/07/2017, WL4, Gdańsk

TEATR BŁĘKITNA SUKIENKA powstał w marcu 2011 roku w Gdańsku. Jego początki to autorski projekt Rity Jankowskiej Scena Teatralna Kobiet we Wrzeszczu w Gdańskiej Fundacji Terapii i Rozwoju. Finałem 8-miesięcznej pracy kilkunastu kobiet był spektakl Skacz Marysiu, którego premiera odbyła się w Nowej Synagodze we Wrzeszczu. Spektaklzapoczątkował proces konstytuowania się niezależnego teatru kobiet. Do 2015 roku teatr rezydował w Gdańskim Archipelagu na Oruni, a od lipca 2015 roku rezyduje w WL4 – Przestrzeń Sztuki w Gdańsku.

Spektakle: Skacz Marysiu /2011/, Powiedz miłość jest prosta /2012/, Keeffe, nie jestem królem /2013-2014/, Podróż do wnętrza pomarańczy /2015/, Nic się nie stało/2016/, Hartowanie JA/na /2017/.

Warsztat dramowy, trening aktorski, improwizacja i twórczość dramatyczna Rity Jankowskiej – fuzja tych elementów pozwoliła teatrowi wypracować oryginalny, emocjonalny i symboliczny język teatralny. Tworzenie spektakli ma charakter procesu
i wynika z pracy improwizacyjnej. Od początku teatr dąży do stworzenia wspólnoty, dla której teatr jest przestrzenią wolności, transgresji społecznego zaangażowania oraz otwartości, czego dowodem są zapraszani do kolejnych projektów artyści i przyjaciele.

ZESPÓŁ:

Rita Jankowska, Halszka Gaczoł, Dagmara Kubiak, Marianna Palider, Beata Ruszkiewicz, Magdalena Rytlewska


19.00 Koncert Zespołu Remont Pomp

Zespół gra muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną. Powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Grają w nim uczestnicy PSOUU, wolontariusze.  Inspiracją dla zespołu jest muzyka etniczna naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Zespół odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką, np.: szklanki, dzbany, beczki. foto:Krzysztof Krzempek

Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty. Pierwsza pt: „Złota Platyna” wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę pt: „Pomp Power” zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazał się ona w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa  kilogram records. Dzięki tym spotkaniom muzyka zespołu na płytach zyskała bardziej free jazzowo, improwizowany charakter.

Remont Pomp zagrał wiele koncertów w trójmieście jak i innych miastach Polski. Grał również za granicą w krajach tj: w Izrael, Niemcy, Słowacja, Irlandia i Szkocja. Największym międzynarodowym osiągnięciem zespołu była ponad 2 tygodniowo trasa w Australii wraz z zespołami The Useless Assembly, Tralala Blip oraz Rabih Behaini, podczas której zespół zagrał 5 koncertów w: Sydney, Melbourne, Brisbane, Lismore i Wagga Wagga.

Remont Pomp współpracował także z muzykami takimi jak: Tomasz Antonowicz, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Ray Dickaty, Artur Majewski, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty), Olo Walicki czy Wojtek Mazolweski. W 2014 roku zagrał koncert z Kwartetem Ircha Clarinet Quartet na Festiwalu Unsound w Krakowie.

Zespół jest także odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem. Do tej pory wspólnie z teatrem współtworzył 12 spektakli.

Skład: Magdalena Spaleniak, Wojciech Birtus, Sebastian Włodarek, Jacek Cieślicki, Jan Skiba, Miriam Porębska, Małgorzata Mleczko Marciszewska , Jarosław Marciszewski, Asia Świeczkowska, José Luis Almirón Delgado, Yelyzaveta Krotova, Vera Salgado

Polub Nas


Proponujemy również


John Scofield w Gdańsku

Stary Maneż, Gdańsk

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Ikony Jazzu. Tym razem bohaterem wieczoru będzie…

Teatr Witkacego

Zakopane

Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszamy do Teatru Witkacego w Zakopanem.

Żart sceniczny adresowany wyłącznie do widzów z dużym poczuciem humoru. Bilety: Normalny 40…

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych wydarzeniach!.