Tytuł


Vitruvian Man+ Sztuka oddychania
2

Vitruvian Man+ Sztuka oddychania

Sopocki Teatr Tańca zaprasza na pokaz 2 spektakli: Vitruvian Man+ Sztuka oddychania, które będzie można obejrzeć 9 marca w Teatrze na Plaży.

Vitruvian Man. Preludium

Rzymski architekt Witruwiusz stworzył teorię, zgodnie z którą ciało człowieka jest idealnie proporcjonalne. Zainspirowało to Leonarda da Vinci do namalowania rysunku człowieka witruwiańskiego – o idealnych proporcjach – wpisanego jednocześnie w koło i kwadrat. Zgodnie z tradycją pitagorejską okrąg symbolizuje sferę duchową, a kwadrat materialną egzystencję. Ludzkie ciało reprezentuje więc doskonałe połączenie materii i ducha, co znajduje swoje odzwierciedlenie w jego proporcjach.

Tą zasadą kierowali się również tancerze Sopockiego Teatru Tańca, przystępując do pracy nad spektaklem „Vitruvian Man. Preludium” . Jest to współczesne studium na temat ludzkiego ciała, ciała tancerza w ruchu, w konkretnej przestrzeni, a także analizy możliwości ekspresyjnych w określonych warunkach. Przedstawienie jest zatem poszukiwaniem interakcji między ciałem fizycznym i osobowością tancerza oraz ich  możliwości wyrazowych. Konfrontacja z taką przestrzenią jest indywidualnym spojrzeniem twórców na ekspresyjne możliwości skodyfikowanego ciała, analizą w określonych warunkach podstawowych cech tańca współczesnego takich jak ciężar, balansowanie między stanem równowagi a upadkiem, izolacja, policentryzm, a przede wszystkim przepływem – momentem napięć i rozluźnień oraz zespoleniem umysłu i ciała w jeden wyrazisty instrument nieograniczony jakąkolwiek treścią. A choreografia wykonywana jest tutaj z niemal matematyczną precyzją.

Spektakl mieści się w konwencji symboliki, gestu, oszczędnego ruchu. Istotnym elementem sztuki jest również wizualizacja autorstwa Łukasza Borosa wykonana według założeń geometrycznych, a także eksperymentalna muzyka Karoliny Rec i Rafała Dętkosia.

Koncept i choreografia: Jacek Krawczyk
Taniec: Katarzyna Wyborska, Jacek Krawczyk
Muzyka: Karolina Rec, Rafał Dędkoś
Wizualizacje: Łukasz Boros
Kostiumy: Julia Porańska
Reżyseria świateł: Artur Aponowicz
Stylizacja: Marzena Okoń
Zdjęcia promocyjne: Bartosz Cybowski

Inspiracja: Człowiek witruwiański Leonarda da Vinci

Premiera: 20 listopada 2010, Sopot Teatr na Plaży

Spektakl został zrealizowany dzięki pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego.

 


Sztuka oddychania

na podstawie De Arte Respirandi: dawne traktaty medyczne & nowa muzyka na flet barokowy

Intermedialny czterogłos o oddychaniu, w sensie fizjologicznym i metaforycznym. Punktem wyjścia jest płyta Mai Miro DE ARTE RESPIRANDI, na którą składa się zjawisko unikatowe: muzyka współczesnych kompozytorów napisana na flet barokowy. Nie ma tu prostych historii – są skojarzenia czterech indywidualnych współczesnych artystek – traversistki, tancerki, performerki i rzeźbiarki, które prezentują oddech przez pryzmat swojego medium.

Maja Miró Wiśniewska: poprzeczny flet barokowy
choreografia i taniec: Joanna Czajkowska (Sopocki Teatr Tańca), Agafia Wieliczko
scenografia, instalacje: Ada Majdzinskaa (WL4)
światła: Rico
Premiera: 29.10.2017 w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku

Polub Nas


Proponujemy również


Teatr Witkacego

Zakopane

Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszamy do Teatru Witkacego w Zakopanem.

Yasmin Levy

Stary Maneż, Gdańsk

Artystka wystąpi w Polsce już wiosną 2019r.

Zapraszamy na wyjątkowy, akustyczny koncert zespołu Wilki, który odbędzie się 14 lutego w…

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych wydarzeniach!