Tytuł


Burmistrz Małgorzaty Sikorskiej - Miszczuk

Burmistrz Małgorzaty Sikorskiej - Miszczuk

BURMISTRZ to opowieść o szarym polskim miasteczku, w którym - pod ojcowską władzą tytułowego Burmistrza - żyją szarzy mieszkańcy.

BURMISTRZ to opowieść o szarym polskim miasteczku, w którym - pod ojcowską władzą tytułowego Burmistrza - żyją szarzy mieszkańcy. Wszyscy z nich to lokalni patrioci. Kochają ojczyznę, postawili pomnik wyłożony szlachetnymi kamieniami i mają swojego Niemca pokutnika, na którym mszczą się za krzywdy ojców. Któregoś dnia na miasteczko spada nagle wywiedziona z przeszłości Prawda. Społeczność, która dawno odwróciła się od "tamtych czasów", nie jest gotowa na weryfikację trudnej przeszłości. Za wszelką cenę chcą uciec przed bolesną Prawdą.

Fragmenty recenzji:

"Wszystko lepsze od wiedzy, kim jestem" – słowa Niemca Na Pokucie równie dobrze pasują do mieszkańców miasteczka. Bo nie można stworzyć własnej tożsamości bez akceptacji tego, skąd się pochodzi. Jeśli mieszkańcy miasteczka nadal nie będą pamiętać o zbrodni swoich przodków, a Niemiec nie przestanie obwiniać samego siebie – nic się nie zmieni. Mieszkańcy nadal będą żyć w strachu przed wojną, a Niemiec nie będzie umiał stworzyć relacji z żadną osobą"

"Groteskowa konwencja czyni trudny temat zagłady Żydów łatwiejszym w odbiorze, uniwersalizuje problem, jednak niczego mu nie ujmując. Malutka, kameralna scena Teatru Gdynia Główna jest wprost stworzona dla tego dramatu. Niewielki dystans jaki dzieli widzów od aktorów sprawia, że sami stajemy się elementem spektaklu – mieszkańcami scenicznego miasteczka. Dzięki temu historia zyskuje nowy wymiar – jest bardziej współczesna, niż można by sądzić."

Weronika Seroka Teatrdlawas

"Reżyserka z największą uwagą przygląda się mechanizmom wypierania prawdy, trudnościom w mówieniu i godzeniu się z niewygodnymi faktami z przeszłości i agresji, którą wywołuje próba ich odkrycia przez postronnych. Dlatego "Burmistrz" Teatru Gdynia Główna jest o czymś więcej niż okrutnie brutalna, opisana w tekście i przedstawiona w spektaklu śmierć żydowskich mieszkańców miasta z rąk Polaków. To próba przyjrzenia się tematom tabu, kwestiom wstydliwym, pomijanym w codziennej konwersacji, które niczym niezabliźnione rany, potrafią dać o sobie znać w najmniej spodziewanej chwili."

Łukasz Rudziński Trójmiasto.pl

"Ewa Ignaczak, jedna z najbardziej pracowitych i uznanych demonstratorek teatru poza głównym nurtem w Trójmieście, pozwoliła sobie na zilustrowanie pogrobowej rzeczywistości niepamięci narodu polskiego. Szczególna sytuacja wyrugowania z pamięci zbiorowej zła, jakiego dokonano na żydowskich mieszkańcach pewnej nieokreślonej miejscowości, stała się kanwą dla autorki tekstu do rozważań nad społecznymi schematami zachowań. Historyczna prawda minęła się z prawdą wyznawaną. Poprawność plemienna zdominowała poprawność polityczną i racje zamordowanych. Skutki utrzymywania status quo, budowanego narodową histerią o byciu wyłącznie ofiarą, doprowadziły do konfrontacji, w wyniku czego ponownie "wdeptano" w ziemię tych, co domagali się odkupienia win i rozliczenia traum."Katarzyna Wysocka, Pomorze Kultury

 

 

Burmistrz

Małgorzaty Sikorskiej - Miszczuk

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

Obsada: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska, Marek Sadowski, Radosław Smużny, Błażej Tachasiuk

światło: Marzena Chojnowska

opracowanie muzyczne: zespół

Teatr Gdynia Główna

Teatr Stajnia Pegaza

BILETY: 30/35 zł

Polub Nas


Proponujemy również


Wilki Akustycznie

Progresja, Warszawa

Zespól Wilki w tym roku obchodził 25- lecie działalności, ale wciąż szuka nowych…

Ania z Zielonego Wzgórza

Teatr Muzyczny w Lublinie

Musical „Ania z Zielonego Wzgórza” na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery, z muzyką…

„I tak cię kocham”, czyli cudowna komedia romantyczna, która stała się przebojem światowych…

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych wydarzeniach!