Tytuł


ZPA - "PĘPEK ŚWIATA” - Dzień V - Baldanders

ZPA - "PĘPEK ŚWIATA” - Dzień V - Baldanders

Spektakl inspirowany fantastycznymi światami Borgesa, Topora, Poego, ukazuje relacje pomiędzy dziwolągiem, pokazywanym w klatce i jego oprawcą.

 • godz. 19.15 
  BALDANDERS
  reż. Marcin Bikowski
  Teatr Malabar Hotel, Warszawa (Polska)
  Scena A. Bazakbala - Kawiarnia Witkacy

Spektakl inspirowany fantastycznymi światami Borgesa, Topora, Poego, ukazuje relacje pomiędzy dziwolągiem, pokazywanym w klatce i jego oprawcą. Ten nieprawdziwy świat i nieprawdziwa historia stanowią pretekst do refleksji nad nami i naszą tożsamością. „Baldanders” to kolorowy świat Varietes, gdzie główne role grają lalki, manekiny ludzie i demony, ulegający rozdwojeniom i przemianom. Świat, który powołano, by kusił i przyciągał widzów, tym, co sztuczne, tandetne, niedokończone.

scenariusz i reżyseria: Marcin Bartnikowski
scenografia: Marcin BartnikowskiMarcin Bikowski
muzyka: Anna Świętochowska

Obsada:
Marcin Bartnikowski
Marcin Bikowski

Czas trwania 60 minut (bez przerwy)

Malabar Hotel to jedna z najciekawszych niezależnych grup teatralnych w Polsce. Nazwę teatru jego założyciele – Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski - zaczerpnęli z twórczości Witkacego. Do każdej kolejnej produkcji Malabar zaprasza artystów o różnych rodowodach, doświadczeniach artystycznych i poruszających się w skrajnych estetykach. W centrum zainteresowania grupy jest forma, zarówno rozumiana po Witkacowsku, jak i nawiązująca do teatru plastycznego i lalkowego. Malabar ma na koncie ponad 30 nagród i wyróżnień w Polsce i za granicą. Ich przedstawienia były pokazywane na blisko 100 festiwalach teatralnych na czterech kontynentach.

Forma, forma, forma! Tu forma rządzi wszystkim, nawet w żywym planie. Przepraszam: treść i forma. Bo to nie żadna czysta forma, żaden teatr formistyczny, żaden teatr plastyczny – to teatr obrośnięty znaczeniami jak dno „Latającego Holendra” kapitana Davy’ego Jonesa glonami i muszlami.- pisała o Malabarze Hanna Baltyn na portalu „Teatralny.pl”. • ok. godz. 21.00 
  O GRANICACH CZŁOWIEKA
  spotkanie z prof. Bogdanem de Barbaro
  Scena A. Bazakbala - Kawiarnia Witkacy

prof. Bogdan de Barbaro – lekarz psychiatra i terapeuta, profesor nauk medycznych, profesor zwyczajny UJ. Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. W 1993 roku uzyskał na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UJ stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie medycyny na podstawie rozprawy Brzemię rodziny w schizofrenii. Próba ujęcia systemowego. Tytuł naukowy profesora nauk medycznych otrzymał w 2007, został kierownikiem Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uzyskał certyfikat psychoterapeuty i superwizora Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Opublikował m. in. następujące książki: Postmodernistyczne inspiracje w psychoterapii (współautor: Szymon Chrząstowski, 2011), Cud w medycynie : na granicy życia i śmierci : opowieści lekarzy (współautor, 2010), Między konfesjonałem a kozetką (współautor, 2010), Terapia rodzin a perspektywa feministyczna (współred., 2004), Pacjent w swojej rodzinie, Konteksty psychiatrii (red., 2014) oraz ostatnio wydaną w Wydawnictwie Literackim poradnik – rozmowę I jak się tu dogadać? (Kraków 2017). Z prof. de Barbaro będziemy rozmawiać o kondycji ludzkiej w zdrowiu i chorobie, a także o tym, gdzie można szukać granic człowieczeństwa i czy w ogóle można takowe wyznaczyć.

Polub Nas


Proponujemy również


John Scofield w Gdańsku

Stary Maneż, Gdańsk

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Ikony Jazzu. Tym razem bohaterem wieczoru będzie…

John Scofield w Gdańsku

Stary Maneż, Gdańsk

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Ikony Jazzu. Tym razem bohaterem wieczoru będzie…

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych wydarzeniach!.