Tytuł


Yasmin Levy

Yasmin Levy

Zapraszamy na koncert wielkiej gwiazdy World Music. Ikona muzyki sefardyjskiej, pochodząca z Izraela Yasmin Levy odwiedzi Gdańsk 9 grudnia 2017 roku. Koncert odbędzie się w klubie Stary Maneż.

Bilety od 110 do 200 PLN

Wybierz terminUrodzona w Jerozolimie Yasmin śpiewa muzykę sefardyjską w duchu flamenco. Wykorzystuje do tego język ladino, język hiszpańskich Żydów, dawno już nieużywany. Charakterystyczną innowacją jest włączenie elementów flamenco i użycie takich instrumentów jak oud, skrzypce, wiolonczela i fortepian. Dlatego właśnie, że opiera się na muzyce swoich przodków z Andaluzji, pozornie odległe od siebie kultury stapia w spójną i jak najbardziej poprawną historycznie całość.

 

Yasmin Levy urodziła się w Bakaa, starej, urokliwej dzielnicy Jerozolimy. Muzyką interesowała się od dzieciństwa. W wieku 6 lat zaczęła uczyć się gry na pianinie. Kiedy skończyła 20 lat postanowiła, że swoje życie chce związać ze śpiewaniem. Zaczęła od małych, lokalnych koncertów. Dopiero w 2002 roku udało jej się wystąpić na Muzycznych targach EXPO - WOMEX i to rozpoczęło jej międzynarodową karierę. Pierwsza płyta Yasmin "Romance & Yasmin" inspirowana była twórczością jej ojca - Ytzhaka Levy. W swojej twórczości skupiał się on na uwiecznianiu przekazywanej z pokolenia na pokolenie historii i kultury sefardyjskich Żydów. Kolejny album "La Juderia", to również tradycyjne Ladino, ale po pobycie w Hiszpanii Yasmin zaczęła eksperymentować z Flamenco. Na tym albumie bardzo wyraźnie słychać jego wpływy. Kolejna płyta "Sentir" to powrót do korzeni, ale tym razem w międzynarodowym wydaniu. Płyta nagrywana była w Londynie, w Livingston Studios. Produkowali ją wspólnie Lucy Duran i Jerry Boys. W nagraniach brali udział muzycy z różnych stron świata: Armenii, Grecji, Paragwaju, Izrael, Turcji i Hiszpanii. Tytułowy utwór "Mano Suave", to tradycyjna pieść Beduinów, którą Yasmin zaśpiewała w duecie z Natachą Atlas (jedną z najbardziej znanych artystek na Bliskim Wschodzie). Płyta została wydana w większości krajów europejskich, a ostatnio również w USA.

Proponujemy również


Tribute Festival

Klub Protokultura, Gdańsk

Zapraszamy na pierwszą edycję Tribute Festival!

Dyrektor Artystyczny Wojciech Rajski oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot już po raz siódmy…

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych wydarzeniach!