Tytuł


Rewolucja, której nie było

Rewolucja, której nie było

"Punktem wyjścia do pracy na spektaklem "Rewolucja, której nie było" jest protest w sejmie osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców (RON), który rozpoczął się 18.04 i potrwał do 27 maja 2018 roku. Aktorzy działając z archiwaliami złożonymi z listów, pocztówek,  transparentów, które zostały wytworzone w trakcie 40 dniowego protestu, częściowo przez protestujących jak również przez osoby, które solidaryzowały się z nimi, zadają pytania o społeczne znaczenie tego, co wydarzyło się w sejmie, o   wizerunek osób z niepełnosprawnościami w Polsce, w końcu o to, czy środowisko osób z niepełnosprawnościami może się zintegrować we wspólnej sprawie. 

 Spektakl nie jest rekonstrukcją wydarzeń, a raczej grą ze znaczeniami, społecznymi napięciami i emocjami, które towarzyszyły protestowi.

Aktorzy zadają ze sceny pytania o granice wolności, o konwencje społeczne i kanony, które sprawiają, że zasłania się osoby z niepełnosprawnościami kurtyną, usuwając ich tym samym z pola widoczności. 

Spektakl powstał w miejscu napięć między jawnym i ukrytym, normą i odstępstwem od niej, niewypowiedzianymi głośno kryteriami moralnymi i wykrzyczanymi ze sceny osobistymi potrzebami i opiniami aktorów.

Czy społeczne przekonanie, że określone grupy społeczne mają zrezygnować z rozwoju w obszarze zawodowym, ograniczyć swe potrzeby do minimum socjalnego, swoje życie prywatne do przebywania w mieszkaniach i specjalistycznych ośrodków jest zgodne z ich potrzebą? Czy one tego właśnie chcą? Czy rewolucję tej największej w naszym kraju mniejszości można powstrzymać?

 
TWÓRCY:

 spektakl powstał na podstawie improwizacji aktorskich

reżyseria: Justyna Sobczyk

dramaturgia: Justyna Lipko Konieczna

scenariusz: Justyna Lipko Konieczna, Justyna Sobczyk

ruch sceniczny: Justyna Wielgus

kostiumy, scenografia: Wisła Nicieja

asystentka scenografki: Aleksandra Tomczyk

reżyser światła: Sebastian Klim

 muzyka na żywo: zespół Pokusa- Tymek Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter

Koordynacja produkcji: Dagna Dąbrowiecka, Katarzyna Stępniak

 aktorzy: Beata Bandurska, Teresa Foks, Daniel Krajewski, Maja Kowalczyk, Barbara Lityńska, Aleksander Orliński, Martyna Peszko, Maciej Pesta, Aleksandra Skotarek, Magdalena Świątkowska, Piotr Sakowski

 Spektakl trwa 90 minut. Rekomendacja wiekowa: od 16 lat.

 Przedstawienie powstało w ramach programu Centrum Sztuki Włączającej Downtown realizowanego przez Teatr 21 i Biennale Warszawa"

Polub Nas


Proponujemy również


Zapisz się na newsletter

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych wydarzeniach!