Tytuł


Popiół i diament - zagadka nieśmiertelności

Popiół i diament - zagadka nieśmiertelności

Twórcy słynnych III Furii, które z siłą huraganu wtargnęły w życie kulturalne kilka lat temu, rozpoczynając gorącą dyskusję na temat najnowszej historii Polaków, powracają z kolejnym spektaklem. Popiół i diament ma szansę rozpalić emocje i skłonić do poważnej rozmowy – tak jak się stało pół wieku temu po premierze filmu.

Kiedy w 1947 roku Jerzy Andrzejewski wydał swoją najbardziej znaną powieść, umilkły już działa II wojny światowej, ale w najlepsze trwała wojna polsko-polska. Pod wpływem krytyki pisarz zmieniał wielokrotnie tekst dzieła, na próżno próbując pogodzić pisarską uczciwość z wymogami komunistycznej krytyki. Sięgając po tę historię, Andrzej Wajda wiedział, że nie znajdzie lepszego materiału, który pozwoliłby mu opowiedzieć o wszystkim, co nas dzieli. Zrobił to, tworząc jedyne w swoim rodzaju dzieło artystyczne, które zapisało się w historii polskiej i światowej kinematografii.

Dziś, kiedy nasz polsko-polski konflikt wybuchł z nową siłą, tak że żyjemy na granicy społecznego kataklizmu, Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Marcin Liber postanowili przyjrzeć się Polsce na nowo, korzystając z doświadczeń Andrzejewskiego i Wajdy. Będzie to inny Popiół i diament, tak jak inna jest dziś Polska – a zarazem będzie to próba przejrzenia się w zwierciadle historii, którą nazywa się nauczycielką życia, choć tak niewielu chce się z niej nauczyć czegoś dobrego.

Realizacja:
scenariusz: Małgorzata Sikorska Miszczuk
reżyseria: Marcin Liber
muzyka (aranżacje i kompozycje): Filip Kaniecki i Olga Mysłowska
scenografia: Mirek Kaczmarek
kostiumy: Grupa Mixer
wykonanie muzyki na żywo: Filip Kaniecki i Olga Mysłowska

Obsada:
Magda Biegańska
Joanna Gonschorek
Anita Poddębniak
Magda Skiba
Bartosz Bulanda
Rafał Cieluch
Bogdan Grzeszczak
Robert Gulaczyk
Mateusz Krzyk
Pawł Palcat
Albert Pyśk
Paweł Wolak
Wiesław Cichy

Polub Nas


Proponujemy również


Festiwal Globaltica 2019

Park Kolibki, Gdynia

GLOBALTICA to wyjątkowe wydarzenie w letnim kalendarzu imprez kulturalnych.

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych wydarzeniach!