Tytuł


Koncert Kameralny

Koncert Kameralny

Polska Filharmonia Kameralna Sopot z okazji Dnia Matki zaprasza na spotkanie z wyjątkową formą muzyczną.  więcej

O preludiach i operach, których stały się nieodłączną częścią, opowie Sławomir Pietras, wybitny znawca opery i baletu, redaktor, menadżer wielu zespołów artystycznych i dyrektor wielu polskich teatrów, m.in. Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Teatru Wielkiego
w Łodzi czy Opery Wrocławskiej.

Preludium to forma muzyczna, której korzenie sięgają  XV wieku,  stanowiąca wstęp do większego dzieła. Początkowo utwór ten wykonywany m.in na organach czy lutni miał wprowadzać śpiewaków i chór w tonację przed rozpoczęciem części wokalnej.
W połowie XVII wieku preludium włączono w skład sonat da camera i suit, jako ich pierwsze części.

Preludium jako samodzielny utwór wprowadził do historii muzyki Fryderyk Chopin. Tę modę kontynuowali m.in. Siergiej Rachmaninow, Claude Debussy czy George Gershwin.

Preludium jako wstęp do opery tym różni się od uwertury, że łączy się bezpośrednio z muzyką I sceny – jako przykład podać można preludia do Złota Renu i Tristana i Izoldy Richarda Wagnera czy preludia do Aidy i Traviaty Giuseppe Verdiego.

Sławomir Pietras – gospodarz wieczoru

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

Wojciech Rajski – dyrygent

W repertuarze intermezza i preludia m.in. Giacomo Pucciniego, Francesco Cilei, Ruggero Leoncavalla, Giuseppe Verdiego, Charlesa Gounoda, Georgesa Bizeta, Umberto Giordana, Julesa Masseneta Pietro Mascagniego i Georga Friedricha Haendela.

Bilety w cenie 10/5 zł do nabycia w Informacji Turystycznej Sopot, Punkcie Informacji Kulturalny Sopot, kasie Opery Leśnej i innych stacjonarnych punktach sprzedaży Interticket.pl, online na Interticket.pl oraz na godzinę przed koncertem.

Polub Nas


Proponujemy również


Festiwal Globaltica 2019

Park Kolibki, Gdynia

GLOBALTICA to wyjątkowe wydarzenie w letnim kalendarzu imprez kulturalnych.

Yasmin Levy

Stary Maneż, Gdańsk

Artystka wystąpi w Polsce już wiosną 2019r.

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych wydarzeniach!