Tytuł


Kalino malino czerwona jagodo
4

Kalino malino czerwona jagodo

Wystarczy jedno słowo, żeby iskra opowieści przeskoczyła jak po wysuszonym drewnie i rozpaliła w czterech starych kobietach namiętności i smutki z lat młodości.

„Kalino malino czerwona jagodo” to efekt etnograficznej wędrówki czterech młodych aktorek na Kurpiowszczyznę. Siłą napędową przedstawienia jest unikalny scenariusz powstały na bazie wspomnień napotkanych tam kobiet oraz ludowe szlagiery wykonywane na żywo w zaskakujących aranżacjach na melodykę i ukulele.

Wspomnienia działają na bohaterki przedstawienia niczym eliksir młodości. W umownej przestrzeni stwarzają na powrót świat, który istnieje wyłącznie w ich pamięci. Na powrót przeżywają to, co minione. Kiedy opowieść dobiegnie końca z powrotem wrzucą na barki sto przeżytych lat.

Komizm i refleksyjność spektaklu Igora Gorzkowskiego sprawia, że wytarte powiedzenie „mądrość ludowa” nabiera zupełnie nowego, przejmującego sensu.

Przedstawienie bierze udział w projekcie Teatr Polska i w pierwszej połowie sezonu 2013/2014 zostanie zaprezentowane w 19. miejscowościach.

TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej.
Celem projektu jest promocja ciekawego repertuaru w ośrodkach mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Projekt ma także otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić spektakle.

Inspiracją dla powstania projektu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez „Redutę” Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

W tegorocznej, piątej edycji programuTeatr Polska weźmie udział 16 teatrów, które zaprezentują swoje przedstawienia w 104 miejscowościach. Objazdy będą miały miejsce w okresie od 15 lipca do 5 grudnia 2013 roku.

Projekt realizowany w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego „TEATR POLSKA” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl

TeatrPolska_Logo_Color

it_logo_

mkidn_01_cmyk 

OBSADA

Aleksandra Grzelak
Olga Omeljaniec
Natalia Sikora
Diana Zamojska

 

scenariusz i reżyseria Igor Gorzkowski
asystent reżysera Olga Stefańska
kostiumy Joanna Gawrońska
muzyka Piotr Tabakiernik, Bartosz Ługowski
ruch sceniczny Iwona Pasińska
produkcja Katarzyna Krapacz
konsultacje etnograficzne i warsztat muzyczny Weronika Grozdew-Kołacińska, Marcin Lićwinko
producent Studio Teatralne Koło
koproducent Teatr Ochoty
premiera 5 października 2012

Czas trwania spektaklu: 1h 45 (bez przerwy)

Cztery młode aktorki: Aleksandra Grzelak, Olga Omeljaniec, Natalia Sikora i Diana Zamojska, grają osiem, a nawet 12 oddzielnych ról żeńskich i męskich. Perfekcyjnie realizują losy i tworzą charaktery rozmaitych osób, młodych i starych, wspominających to, co przeżyte, i układających sobie to, co przyszłe, na miarę marzeń.

Z tej sztuki bije magia tradycyjnego myślenia, ludzkiej szczerości i dobroci, jakie pozostały jeszcze w szczątkowej formie na polskiej wsi. To jedna z najbardziej wzruszających i niezwykłych realizacji teatralnych w ostatnim czasie, stworzona na podstawie badań etnograficznych prowadzonych na Kurpiowszczyźnie. Jeśli tak zgrany kwartet aktorek przetrwa i znajdzie odpowiedni repertuar, może się stać realną konkurencją dla znakomitej trupy aktorskiej Teatru Montownia. Spora część sukcesu przedstawienia wypływa z talentu autora scenariusza i reżysera, Igora Gorzkowskiego.
Bronisław Tumiłowicz, ”Przegląd”

Przedstawienie nie tylko sięga do źródeł teatru, ale pokazuje go w najczystszej postaci. Młode aktorki świetnie łączą talent dramatyczny i wokalny. Klimat doskonale buduje dwuosobowy zespół muzyczny grający na egzotycznych instrumentach: melodionie i ukulele.
Jan Bończa-Szabłowski, „Rzeczpospolita”

Polub Nas


Proponujemy również


Fatoumata Diawara

Gdańsk / Warszawa

Fatoumata Diawara powraca do Polski! Znakomita, malijska piosenkarka wystąpi w listopadzie na dwóch…

Etniczna i nie tylko muzyka, która chwyta za serce.

Zapraszamy w niedzielę 20 września na bajkowy poranek teatralny. Tym razem na naszym…

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych wydarzeniach!