Tytuł


Gdańsk Ska Jamboree - Karnet (24-25 listopada)

Gdańsk Ska Jamboree - Karnet (24-25 listopada)

Festiwal dedykowany muzyce ska i różnym odmianom tego gatunku.

Ceny biletów:
w przedsprzedaży (do 23 listopada 2017): piątek - 25 zł, sobota - 35 zł, dwudniowy karnet - 50 zł;
od dnia rozpoczęcia festiwalu: piątek - 30 zł, sobota - 40 zł.

Wystąpią (w kolejności odwrotnej do zaprezentowanej w opisie):

Piątek, 24 listopada:

Vespa
Jak sami o sobie piszą: "Vespa to jeden z pierwszych polskich zespołów uprawiających muzykę ska. Choć od dłuższego już czasu wymykają się gatunkowej kategoryzacji, wplatając w jamajskie rytmy swing, rock'n'rolla, odrobinę soulu, a nawet bluesa. Koncerty i wizerunek grupy to krzywe i bezlitosne zwierciadło, w którym ujrzeć można odbicie showbiznesu, mediów i samych słuchaczy. Grają przede wszystkim do tańca, choć ich nagrań nie sposób usłyszeć w dyskotekach. (...) Mocno ironiczne teksty, czarująca wokalistka, stylizacja retro, lśniąca sekcja dęta i unikatowa konferansjerka sprawiają, że Vespa jest obecnie jednym z ciekawszych polskich zespołów koncertowych."
Wydali pięć płyt, obecnie trwają przygotowania do nagrania "Tribute To Vespa", gdzie utwory Vespy zagrają inne zespoły. Płyta ma się ukazać na początku września 2017.
Vespa obiecuje, że na Gdańsk Ska Jamboree szykuje coś "specjalnie specjalnego"!

ZiggiePiggie
Zespół został założony w 2006 roku w Sosnowcu, zwanym "polskim Kingston" czy "kolebką ska w Polsce".
W skład zespołu wchodziło wielu artystów związanych z muzyką ska i reggae w Polsce - gościnnie grali np. Robert Brylewski, Karolina Krawczyk (Banda de Chicas), Andrzej Mikulski, Janusz Rutkowski oraz Mikołaj Tabako (The Bartenders) i Skadyktator. Zespół Ziggie Piggie zagrał kilkadziesiąt koncertów w Polsce i za granicą, m.in. trasę koncertową po Słowacji i Czechach z gwiazdą czeskiego ska, grupą Tleskač. Miał też okazję występować na jednej scenie z Aggrolites, Yardee Sound System, Dr Love, Bas Tajpanem, Mikaelem, Dr Ring Dingiem i Mr Zoobem.
Grupa ma na swoim koncie także występy na Przystanku Woodstock 2010 (duża scena) czy Festiwalu Afryka w Toruniu.
W 2008 roku zespół Ziggie Piggie nagrał swoją pierwszą płytę, zatytułowaną „Light Smyk Music”, rok później ukazał się album „Old Songs”, nagrany w rozszerzonym, 25-osobowym składzie, zawierający covery jamajskich standardów, głównie utworów Laurela Aitkena i Skatalites. Tymi samymi siłami został nagrany trzeci krążek grupy, EP-ka pt. „15:19”, wydana w 2010 roku.

CT-Tones
CT-Tones jest kontynuacją grupy Skapoint - zespołu założonego w latach 90. w Toruniu.
Mają na swoim koncie dziesiątki koncertów, zarówno klubowych, jak i tych na dużych festiwalowych scenach. Grali u boku takich zespołów, jak The Offenders, Les Ejectes, Dr Ring Ding, Cała Góra Barwinków, The Bartenders, Paraliż Band, Luxtorpeda. Dwukrotnie występowali na festiwalu muzyki reggae w Ostródzie.
W tym roku wydali debiutancką płytę pt. "Stereo".
CT-Tones to gratka dla fanów early reggae i rocksteady - zespół bardzo wiernie oddaje klimat muzyki lat sześćdziesiątych, podrasowany wyjątkowym, soulowym głosem wokalistki.

SKAcowani
Krakowska grupa SKAcowani to jeden z najmłodszych zespołów grających ska w Polsce. Mimo to regularnie koncertują, a w tym roku wydali płytę demo z czterema utworami.
SKAcowani grają tak, jakby kaca nigdy nie mieli - ostro, szybko i energetycznie, z mocno zaakcentowanymi partiami sekcji dętej.

Nutty Lovers
Nutty Lovers to reprezentant rozwijającej się w Trójmieście sceny ska. Obecnie zespół, po roku grania, jest w trakcie poważnej przebudowy i na Gdańsk Ska Jamboree zaprezentuje się w nowym składzie i z nowym repertuarem. Co beda mieli do zaoferowania fanom ska - zobaczymy w listopadzie!


Sobota, 25 listopada:

Cała Góra Barwinków
Cała Góra Barwinków (CGB) działa od 2002 roku, choć korzenie grupy sięgają roku 1997.
Nagrali cztery płyty długogrające (ostatnia - Beat 2 Meet U - ukazała się w 2013 roku), wystapili na największych polskich festiwalach (Przystanek Woodstock w 2003 i 2013 roku, Heineken Opener Festiwal w 2007 roku), a w tym roku zagrali na This Is Ska Festiwal w niemieckim Rosslau. CGB są znani również z telewizji: w 2004 roku zespół został zaproszony przez Jurka Owsiaka do studia telewizyjnej Dwójki, gdzie wystąpił podczas XII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cała Góra Barwinków zaprezentowała się również w programach "Kuba Wojewódzki", „Poplista”, „Kawa czy Herbata”, „Regiony kultury” czy też w programie „Taper”, w którym zespół podkładał muzykę pod niemy film Charliego Chaplina „Charlie ucieka”. W 2014 roku Cała Góra Barwinków wzięła udział w 4 edycji programu X Factor w TVN, odpadając na zaledwie dwa odcinki przed finałem.
Zespół CGB to koncertowy "pewniak" - żywiołowa sekcja dęta i pulsująca sekcja rytmiczna nigdy nie zawodzi, a po koncercie zapewne będziecie sobie nucić ich chwytliwe melodie.

Las Melinas
Prawdziwa orkiestra grająca muzykę ska z dużą dawką rock'n'rolla i swingu.
Zespół powstał w 2005 roku w Trzebielu, obecnie ich miastem rodzinnym są Żary. Przez jakiś czas funkcjonowali pod nazwą Melinians, dość długo klarował się skład osobowy (co nie dziwi przy tak licznym zespole). Obecnie grają z rozbudowaną sekcją dętą (trąbka, puzon i dwa saksofony - altowy i tenorowy). Nagrali dwie płyty: ostatnią, "Ska'la powagi", w 2014 roku.

The Bartenders
The Bartenders spotkali się w Warszawie w 2006 roku. Połączyła ich fascynacja dokonaniami jamajskich muzyków lat 60. i 70. XX wieku oraz pomysł skonfrontowania ich charakterystycznego podejścia do rytmu z polską melodyką i tradycją muzyczną.
Występowali na większości festiwali muzyki reggae i ska w Polsce, z materiałem autorskim lub jako zespół towarzyszący (m.in. Dr. Ring Ding). W 2013 roku ukazał się ich debiutancki album pt. „Szumna Sessions”. Pozytywny odbiór albumu zachęcił zespół do coraz śmielszego zaznaczania swej obecności poza granicami kraju - prezentowali swoją muzykę na festiwalach Rototom Sunsplash w Hiszpanii i This Is Ska! w Niemczech.
Jesienią 2015 roku The Bartenders wzięli udział w projekcie „Tribute to Alibabki” zorganizowanym z okazji 50. rocznicy premiery EPki „W rytmach Jamaica ska” zespołu Alibabki, daty uznawanej za początek obecności muzyki jamajskiej w Polsce. Ciekawostką jest, że Radio Łódź wydało w grudniu 2016 roku pocztówkę dźwiękową z utworem "Już nie twist", który Barmani nagrali oczywiście z zespołem Alibabki.
11 sierpnia 2016 podczas Ostróda Reggae Festival The Bartenders zaprezentowali drugą płytę: „Poles are movin'!” Dziesięcioletnie doświadczenie w poruszaniu publiczności do tańca zawarli nań w dwunastu autorskich kompozycjach, konsekwentnie kombinując z jazzującym ska i reggae, analogowym brzmieniem i śpiewanymi po polsku i angielsku tekstami. W przeciwieństwie do debiutu, na „Poles are movin'!” nie ma gości - wszystkie piosenki zaśpiewał Kuba Kaczmarek - wokalista znany z Całej Góry Barwinków, od niedawna również w szeregach The Bartenders.

3CITY Stompers
Jak sama nazwa wskazuje - zespół 3City Stompers pochodzi z Trójmiasta. Grają od 2014 roku, mają na swoim koncie EP-kę z czterema utworami. Dużo koncertują, w tym roku wystąpili na festiwalu Fląder.
Jak sami o sobie piszą: "Gramy to, co lubimy najbardziej. Czyli ska, rocksteady, skinhead reggae - lubimy klasyki jamajskiej muzyki, szczególnie z lat 60., choć nie stronimy od nowszych trendów. Najbardziej nam zależy, żeby nóżka sama tupała i żebyście rwali się do tańca!"

POMORSKA 68
Pomorska 68 pochodzi z Trójmiasta. Gra, z krótką przerwą, od 2012 roku. Jest jedynym parytetowym zespołem ska w Polsce (w skład wchodzą trzy dziewczyny i trzech chłopaków).
Na ich profilu internetowym można przeczytać: "Zespół POMORSKA 68 powstał w sposób spontaniczny. Tym niemniej gra. Muzycy są przekonani, że im wolno, więc może dlatego nie grają szybko. Ponadto z premedytacją grają cicho, wiedząc, że i tak wkrótce będzie o nich głośno."
Troje członków zespołu to organizatorzy Gdańsk Ska Jamboree.


W sobotę zapraszamy także na projekcję filmu Ska Delight, poprzedzoną rozmową reżysera, Krzysztofa Gajewskiego, z zaproszonymi gośćmi.

To jeszcze nie koniec atrakcji - informacje wkrótce!

Polub Nas


Proponujemy również


The Rasmus

Stary Maneż, Gdańsk

Po ogromnym sukcesie tegorocznych koncertów w Warszawie i Krakowie, zespół przyjedzie ponownie do…

Teatr Witkacego

Zakopane

Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszamy do Teatru Witkacego w Zakopanem.

Polski Folwark zwierzęcy po raz pierwszy na scenie! Spektakl dla widzów od 12…

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych wydarzeniach!