program


Afrykańska przygoda

Afrykańska przygoda

Spektakl przygotowany specjalnie dla najnajów, czyli najmłodszych widzów teatralnych, w wieku od 1 do 4 lat.

Jacuś we śnie przenosi się na Czarny Ląd. Spotyka tam żyrafę, małpy, słonia, z którymi przeżywa wspaniałe przygody. Chłopczyk, choć nie umie mówić, doskonale daje sobie radę – dzięki odwadze i radosnemu usposobieniu. Małe dzieci z zaciekawieniem oglądają jego przygody, ponieważ Jacuś używa dobrze im znanych sygnałów słownych: bam, hopa, opla, patataj...

Zaprojektowana na kształt pokoju dziecinnego przestrzeń teatralna umożliwia najmłodszym swobodny odbiór przedstawienia. Maluszki nie siedzą w tradycyjnych fotelach, lecz na rozsypanych na miękkiej wykładzinie poduszkach. Łagodna kolorystyka scenografii oraz urokliwa muzyka oparta na rytmach afrykańskich z elementami dziecięcej kołysanki dopełniają ten pełen ciepła i spokoju spektakl dla milusińskich.

Teatrem można zarażać od najmłodszych lat i my to właśnie robimy. Nawet jeśli niektóre dzieci nie zrozumieją tego, co chcemy przekazać, to wyniosą w sobie piękny obraz, piękną muzykę. Na zakończenie spektaklu mali widzowie przychodzą do nas na scenę i nurkują w kolorowym tunelu z materiału, dotykają zabawek, stoją w świetle reflektorów. Na własnej skórze doświadczają tej zaczarowanej krainy.
Mariola Fajak-Słomińska w rozmowie z Violiną Janiszewską

Przez długi okres swojej historii teatr nie uznawał dzieci do lat czterech za widzów teatralnych. Współcześnie zaczyna się to zmieniać. W 2006 roku poznańskie Centrum Sztuki Dziecka, opierając się na doświadczeniach bolońskiego teatru La Barca i wybitnego aktora Roberta Frabetti, zainicjowało cykl przeglądów spektakli dla najmłodszych w połączeniu z konferencjami naukowymi. Zaowocował on rosnącą ilością przedstawień uwzględniających zaobserwowane przez psychologów zasady percepcji tak małego odbiorcy sztuki. Na tym etapie rozwojowym najważniejsze dla dziecka są ekspresywne bodźce zmysłowe – barwa, dźwięk, forma – uruchamiające jego funkcje poznawcze. Dziecko nie potrafi jeszcze skupić się na dłuższej, skomplikowanej historii, jego uwagę przyciąga wyrazisty szczegół.

„Afrykańska przygoda" Marioli Fajak-Słomińskiej i Janusza Słomińskiego – spektakl bez słów, posługujący się językiem dziecięcych dźwięków, barwnych obrazów, nastrojowej muzyki – ma na celu pobudzenie wszystkich zmysłów małego widza poprzez łagodne, spokojne wciągnięcie go do uczestnictwa w teatralnej iluzji. Służy temu bardzo kameralny charakter spotkania dający poczucie bezpieczeństwa (mała sala, przytulne siedzenia, stały bliski kontakt z rodzicami).

Miniatura ma pełen wdzięku, mądry spektakl dla najmłodszych. Najlepiej czują się na nim dwu- i trzylatkowie, ale zarówno młodsze, jak i nieco starsze dzieci. w wieku przedszkolnym oglądały go z zaciekawieniem. Ich uśmiechnięte buzie po przedstawieniu wystawiają mu najlepszą ocenę.
Łukasz Rudziński, trójmiasto.pl

Na koniec widzów czeka jeszcze jedna niespodzianka: mogą przekroczyć granicę dzielącą widownię od aktorów, przejść przez rozłożony specjalnie dla nich tunel i pod okiem aktorów spenetrować zakamarki teatralnej przestrzeni. "Afrykańska przygoda", którą przygotował dla maluchów Teatr Miniatura, powinna na długo zapaść im w pamięć. Trudno wyobrazić sobie lepszą propozycję dla najmłodszych na pierwszą wizytę w teatrze.
Dorota Karaś, "Gazeta Wyborcza"

Na scenie "Afrykańska przygoda", na zielonym dywanie toczy się druga, równie pasjonująca akcja. Dzieci reagują żywiołowo, komentują, pytają. Dziewczynka w różowej sukience tańczy, raczkujący maluch ze smoczkiem w buzi próbuje dać dyla z dywanu.
Grażyna Antoniewicz, "Dziennik Bałtycki"

scenariusz: Mariola Fajak-Słomińska
reżyseria: Mariola Fajak-Słomińska i Janusz Słomiński
muzyka: Paweł Dudzik
scenografia: Jolanta Brejdak
obsada: Jolanta Darewicz, Joanna Tomasik, Andrzej Żak/Jakub Zalewski (gościnnie)
inspicjent: Jakub Zalewski

premiera: 29 stycznia 2012
czas trwania: 30 minut

Polub Nas


PÅ PLAKATEN


KINO EXTREME. MASTERCLASS Z ELIZĄ KUBARSKĄ

Centrum Kultury Filmowej / WYDARZENIA ONLINE

Zapraszamy na cykl 6 spotkań online.

Zespół Lady Pank przygotował na przyszły rok dla swoich fanów nie lada niespodziankę.

Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld: